Krzysztof Kamil Baczyński
Poeta „pokolenia Kolumbów”.
Żołnierz poległy w Powstaniu Warszawskim.
K. K. Baczyński został patronem naszego liceum dnia 23 maja 1994 roku. Uroczystość nadania imienia szkole była jednym z najważniejszych momentów w jej historii. Uświetnił ją obecnością brat stryjeczny poety – prof. dr. hab. Zbigniew Baczyński.
K. K. Baczyński został wybrany spośród kilku kandydatur w drodze demokratycznego głosowania wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. W ścisłym finale pokonał kandydatury Jerzego Waszyngtona oraz Josepha de La Fayetta. Trudno stwierdzić, co zadecydowało o wielkiej wygranej poety. Może mit bohatera? Może młodość zatrzymana w czasie?
K. K. Baczyński symbolizuje wartości szczególnie ważne dla młodych ludzi. Przypomina o sile miłości, wrażliwości, wyobraźni i poświęcenia.
Utrwalanie pamięci o nim i ideałach, którym był wierny, to zadanie naszego liceum.
Szkoła organizuje cykliczne konkursy o zasięgu powiatowym i ogólnopolskim:
Twórczość K. K. Baczyńskiego w malarstwie, rysunku i grafice. Konkurs na interpretację wiersza K. K .Baczyńskiego (w formie opowiadania).
Młodzież „Czwórki” odnajduje inspiracje w biografii, poezji i grafice poety.
Do szczególnie cennych dokonań należą:
- Komiks przedstawiający życie poety.
- Film „Klisze pamięci” (zdobywca III miejsca na Festiwalu Artystycznym Młodzieży).
- Prace plastyczne corocznie wystawiane w szkolnej galerii.
W każdym roku, w styczniu – miesiącu urodzin poety, organizujemy Dzień Patrona.
Szkoła rozbrzmiewa poezją śpiewaną do słów z tekstów Baczyńskiego. Tradycją stały się już oryginalne muzyczne aranżacje jego utworów oraz ich recytacje.
W roku 2011, w którym obchodziliśmy 20 – lecie istnienia IV LO, ogłosiliśmy szkolny konkurs „Mój Baczyński. Kilka myśli o poecie.”
Wygrała praca, którą warto przypomnieć.
„O przetapianiu brązu w ciało, czyli bliżej K. K. Baczyńskiego.”
Szkoły mają patronów. Szkoły chcą ich mieć. Fakt. A te trzeba szanować, w dzisiejszych, coraz bardziej niekonkretnych czasach…
Co wynika z konieczności nadania szkole imienia? Wybór. Z niego właśnie w przeszłości mogli skorzystać nasi koledzy typując K. K. Baczyńskiego na patrona IV LO.
Zdołałam ustalić, że zawsze dbano o to, by wiedzę na temat jego twórczości i tragicznej biografii posiadał każdy uczeń naszej szkoły. Były konkursy plastyczne, recytatorskie, quizy, lekcje wychowawcze. Święto szkoły w dzień urodzin poety… Przez dwa lata uczestniczyła w tych wydarzeniach. Bliższe prawdy jest jednak stwierdzenie, że byłam ich obserwatorem. Naprawdę doświadczyłam Baczyńskiego w ostatnim roku nauki. Usłyszałam kilka jego tekstów w odmiennych aranżacjach. Balladowy klimat wyciszał, wprowadzał refleksyjny nastrój, pop intrygował, rock szokował. To prawda, że muzyka łączy pokolenia… Baczyński żył naprawdę – kochał, nienawidził, przebaczał, błądził, wątpił, odradzał się. Tak jak ja. Jak inni ludzie, którzy dźwigają krzyż na miarę swoich czasów.
Zrozumienie przyszło późno. Jestem jednak pewna, że sekwencje z licznych wierszy poety towarzyszyć mi będą już zawsze. Wiem, że brzmi to sztucznie, może nawet patetycznie… Widać prawda o wielkich zmarłych, choć wiecznie żywych, ma taką cenę…
W 2021 roku obchodzimy 30 – lecie istnienia szkoły.
Młodzież naszego liceum, kreatywna i pełna pasji, realizuje wiele pomysłów, chcąc uczcić kolejny jubileusz i naszego patrona.
Tak powstaje historia, którą piszą młodzi ludzie!