Klub Historyczny im. Armii Krajowej

KLUB HISTORYCZNY im. Armii Krajowej

„Historia jest nauczycielką życia.”

Każde pokolenie żyje w określonym czasie. Ma marzenia, które chce spełnić oraz problemy, które musi rozwiązać. Tak było, jest i będzie.

Pandemia, która dotknęła cały świat, uświadomiła nam, jak wiele można stracić. Na siłę wdarła się w życie i wbrew woli człowieka zmieniła je. Dlatego tak ważny jest silny system wartości skoncentrowany na człowieku, rodzinie, historii, tradycji. W tych słowach zawiera większość treści, którym nasza szkoła zawsze poświęcała dużo uwagi.

Znajomość historii, przede wszystkim rozumienie jej przez dostrzeganie skutków w teraźniejszości i traktowanie jako elementu świadomego patriotyzmu, to wyzwanie. To,
co trudne, ale wartościowe, może być też mobilizacją. Twierdzimy tak, bo mamy bogate doświadczenie i widzimy pozytywne skutki podejmowanych w tym zakresie działań.

W roku 2013 powołany został w IV LO Klub Historyczny im. Armii Krajowej, który jest inicjatorem licznych działań o tematyce historycznej angażujących młodzież i dorosłych z powiatu olkuskiego.

Niesłabnąca popularnością cieszą się gry miejskie.

W ciągu ostatnich latach odbyły się:

VI Gra miejska – Solidarność: droga do wolności [2016]

VII Gra miejska – O wolność i niezawisłość [2017]

VIII Gra miejska – Niezwyciężeni 1939 – 1963 [2018]

IX Gra miejska – Konspiracyjne Organizacje Młodzieżowe [2019]

X Gra miejska – Orła wrona nie pokona [2019]

XI Gra miejska –  Śladami Historii: 1939 – 1956 [2021]

I Edukacyjna Gra Mobilna – Z widokiem na wolność z wykorzystaniem Aplikacji Action Track. [2022]

Szczególnie interesujące przedsięwzięcia o tematyce historycznej wiążą się z konkursem Młodzi dla Historii. W roku 2018 uczniowie IV LO po raz pierwszy wzięli w nim udział. Pod kierunkiem Oskara Brody (wówczas absolwenta klasy humanistycznej, członka Klubu Historycznego i pasjonata mody) młodzież przygotowała stylizacje modowe. Ich zadaniem było zobrazowanie kontrastu między światem przedwojennym a tragiczną, okupacyjną rzeczywistością. Obraz dopełnił koncert skrzypcowy Alicji Tabak (obecnej absolwentki, uczennicy klasy humanistycznej, a zarazem Przewodniczącej SU IV LO). Całość została ciepło przyjęta i nagrodzona III miejscem w kategorii: stylizacja.

Sukces ten zachęcił do stworzenia nowego projektu i wzięcia udziału w Festiwalu Filmowym w Gdyni Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci. Powstał dokument pt. Polska Dunka przybliżający portret lokalnej bohaterki Anny „Lone” Mogensen – Masłochy.  Fabuła została oparta na wywiadzie z autorką biografii „Lone”, panią M. Małaśnicką – Miedzianogórą oraz ilustracjach filmowych do wybranych scen z opowieści. Film nie zdobył nagrody, ale kwalifikacja do finału była już sukcesem. Oskar i Ala zostali tez poproszeni przez organizatorów o przeprowadzenie warsztatów na temat pracy nad dokumentem.

W 2020 roku powstał wideoklip oparty na biografii bohaterki z Jaroszowca. Za główny motyw muzyczny posłużyła piosenka „Gra” w wykonaniu Patryka Chmury (uzdolnionego muzycznie absolwenta IV LO).

Lubisz historię i chcesz zrozumieć ją lepiej?

Nie zwlekaj i zapisz się do Klubu Historycznego im. AK.

Zgłoś się do szkolnego opiekuna – pana Michała Masłowskiego.